DC Arc Welding Inverter 200A-AIRMAX
Item Code : V30200
(NA)
HotSaleBadge
New
Are you tired of inefficient welders? Do you want something lightweight and portable? Or are you simply looking for a stable arc and better control in your welding work? The Vogler Arc Welding Inverter 200A delivers just that, supporting MMA electrodes up to 5.0 mm for heavy-duty tasks, offering deeper penetration and reduced energy use, with automatic short-circuit protection, precise current and arc force adjustments, a clear digital display, and industry-grade cooling for safe, efficient, and continuous performance.
Feature
  • Supports welding with MMA electrodes up to 5.0 mm for heavy-duty applications.
  • Equipped with a 24V–0.7A fan with specially designed impellers that double airflow and extend operating time.
  • Equipped with current and arc force adjustment knobs for precise welding settings.
  • Clear digital screen for highly accurate welding parameter monitoring.
SPC
Model
V30200
Input voltage
220-240V ± 15%
No-load Voltage
65 V
Output Current Range
30-200 A
Rated Output Voltage
25.6 V
Max Input Power Capacity
9.5 kVA
Max Input Current
43 A
Power Factor
0.75
Duty-cycle (25°C)
0.6
Insulation Class
F
Protection Class
IP21S
Electrode Diameter
1.6 - 5.0 mm
Packaging
Color Box
Accessories
Earth Clamp with 1.2m Cable, Welding Clamp with 1.8m Cable, Hammer with Scotch Brush, Mask
User Manual
Explore the Vogler Catalog
Vogler value
Negotiable Minimum Order Quality
MOQ
We’re flexible in terms of MOQ and you can order as many products as you desire.
A Full Warehouse for Fast Delivery
15 Day
Vogler’s fully-stocked warehouse ensures 15-day preparation for delivery.
Ad Services
for Free
Flexible Payment Options
30% Upfront
No need to pay all at once. Just pay 30% upfront and finalize your order with the rest 70%.